HÍREINK : Járj mezítláb, jobban jársz! |
Járj mezítláb, jobban jársz!
2013.07.30. 17:07
Nem is olyan régen, a meztéláb járás a gyerekek számára egyet jelentett a nyárral és a szabadsággal .
Az emberek természetes körülmények között mezítláb vagy bőrtalpú cipőkben jártak.
Így testükbe könnyen utat találtak a Föld szabad elektronjai.
A „civilizáció” elterjesztette a műanyag talpú cipőket,
ezáltal elszigetelődtünk a földtől testileg, lelkileg.
Mezítláb járásnál a lábainkat állandóan éri a friss levegő, ezáltal javul a bőrlégzés, a bomlási termékek távozása pedig fokozódik. A láb ereinek kitágulásával az agyvelő ereit tehermentesítjük. Nemcsak a lábfejnek és a lábnak öröm a meztelenkedés, megváltás az egész szervezet számára. A mezítláb járás megóvja a lábat a deformálódástól.
-Aki mezítláb jár, ingyen kap talpmasszázst. A lábujjak alján lévő pontok ingerlésével csökkenthető a fájdalomérzet.
-Az egész szervezet vérellátását felpezsdíti az, hogy a talpat különböző ingerek érik a nyomástól a hőmérséklet-változásig.
-Kiváló immunerősítő a mezítláb járás. A talpat érő hideg és meleg megedz, támogatja a szervezet alkalmazkodóképességét.
-A vádli izomzata erősebben dolgozik, ha mezítláb járunk. Ezzel segítjük a vénákat abban, hogy a szívhez juttassák a vért.
-A lábfej izmai és csontjai a helyükön vannak, mezítlábas járással elkerülhető az ortopédiai rendellenességek kialakulása.
-Egy amerikai felmérés szerint egyharmadával csökken a csípő-, a térd- és a bokaízület terhelése, ha cipő nélkül járunk.
-Az egész test, így a hát izmai is erősödnek, gyengédebb terhelés jut a porckorongokra.
-A talpon található 72 ezer idegvégződés ingerlése lelkileg ellazít, fölfrissít, és elűzi a stresszt.
· Dr Stephen Sinatra, kardiológus és Földelés szakértő azt mondja, hogy a véráramlást segíti, ezáltal a vérnyomást csökkenti a Földdel való szabad kapcsolat;
· A fehérvérsejtek száma és a billirubinszint normalizálódik
· A fájdalomküszöb emelkedik
· A kalcium- és foszfor- háztartásra való előnyös hatásának köszönhetően kedvező a csontriktulás gyógyításában és megelőzésében
· Csökkenti a vér glukóz szintjét, ezáltal előnyös a cukorbetegség kezelésében
· Csökkenti a szabad tri-iodothironint és növeli a szabad thiroxint, ezáltal jobb pajzsmirigy működést biztosítva
A mezítláb járás lehetővé teszi a szabad elektronok áramlását a fölből a testbe.
Ezek a szabadelektronok a leghatékonyabb antioxidánsok.
A testben található bármely szabad gyököt elektromosan semlegesíteni tudnak.
Ez a „földelés” továbbá higítja a vért, ami segítséget nyújt a szív problémákkal és a vérrögök képződésével szemben.
A mezitláb fűben, homokban, vagy vízben járás, tehát rendkívül előnyös az egészségünkre. Sőt a földelve való alvás is.
Az egyenetlen, durva felületen járás közben a talp hol kifele, hol befele dőlve ér talajt.
Ettől a boka hamar megerősödik. Aki sárban, föld-rögökön, sziklákon, és mindenféle talajon mezítláb jár, annak már kiskorától kezdve erős lesz a bokája és a talpán is kialakul egy védőréteg. A homokban, vagy meleg felületen ellenben a talp "felhúzása" játszik szerepet, amitől más izmok erősödnek. A sima, kő, járólap, szőnyeg, parketta ilyen szempontból nem hasznos, viszont a talpi ingerületek miatt az agy fejlődésre kedvező hatással van, sokkal jobb, mint a bezártság. (Ha kesztyűben, letakart szemmel, kellene ismerkedni a világgal, az kész katasztrófa lenne. A kisgyereknek a talp felülete éppen olyan érzékelési zóna, mint a tenyere, csak később sorvad el, pont az állandó lábbeli hordástól.)
Engedjük a gyermekeket mezítláb járkálni!
Ne féljünk hogy megfáznak!
A lakásban érdemes kókusz, vagy háncs szőnyeget, műfüvet tenni a mosdó, WC elé.
Manapság egész évben zárt cipőbe kényszerítjük a lábunkat. Holott mezítláb járni nemcsak kellemes, hanem egészséges is! Mezítláb sokkal jobban lehet futni, de még fontosabb, hogy az ember érzi a lába alatt a talajt. Érzi fű simogatását,a talaj rugalmasságát, a homok puhaságát, melegét, árnyékban a föld hűsét, az aszfaltot, a köveket.
Az emberi láb olyan kiegyensúlyozottan működő, csodálatos biomechanikus konstrukció, amelyhez hasonlót egyetlen mérnök sem tudna alkotni: a csontok, inak, szalagok és izmok hosszanti és keresztboltozatot képeznek a lábon. Ennek köszönhető, hogy járás és futás közben erőteljesen el tudjuk lökni magunkat a talajtól és előrefelé haladunk. Ez a boltozatos struktúra olyan rugalmas, hogy a különböző irányú mozgásokat is kiegyenlíti és biztonságossá teszi. Rugózás nélkül a talajjal való minden egyes érintkezés nagy ütést jelentene, amely végigrezegne az egész testünkön. Ez történik, amikor úgy járunk, hogy először mindig a sarkunkra lépünk. Jobb volna ugyanis, ha lépés közben lágyan a lábunk oldalával vagy a talpunkon a lábujjaink mögött található párnácskával érintenénk először a talajt. A kisgyerekek automatikusan így lépnek, amikor járni tanulnak: a lábuk hosszanti boltozata ér elsőként talajt, majd előregördülnek a keresztboltozatra.
Talpmasszázs a járás közben
Ez a természetes lengéscsillapítás csak akkor működik, ha az izmok nem renyhülnek el. Sajnos, sok embernél ez a helyzet. Lábizomzatuk többé nem képes arra, hogy egyenesen tartsa a lábboltozatot, emiatt a lábuk egyre laposabb és szélesebb lesz. Akinek valaha gipszelték már be a lábát, az tapasztalatból tudja, milyen gyorsan megrövidülnek a használaton kívüli izmok. Gipszet ugyan nem viselünk folyamatosan a lábunkon, de nap mint nap zárt cipőbe bújtatjuk, ami nagyjából hasonló hatást vált ki.
A mezítláb járás ezzel szemben erősíti az izmokat és hozzásegíti őket ahhoz, hogy újra biztos alapot adjanak a testnek. Természetes, egyenetlen talajon a meztelen láb ugyanis automatikusan egyensúlyozni kezd, hiszen a megszokott cipő nélkül kevésbé stabil, ezért többet kell dolgoznia. Ez a mezítláb járáskor jellemző természetes instabilitás újra aktivizálja a láb kis izmait, a láb egész izomzatát. Ha az ember mezítláb jár, megtanulja lábában újra felépíteni az egészséges feszültséget. Ennek köszönhetően a láb boltozata újra felegyenesedik, és be tudja tölteni természetes lengéscsillapító feladatát. A tartóképes boltozat arról is gondoskodik, hogy a láb tengelye függőleges legyen, ami tehermentesíti a csípőt. A hát így újra kiegyenesedhet, a váll és a nyakszirt ellazulhat.
A lábunk valójában ugyanolyan érzékeny és mozgékony lehet, mint a kezünk. Hogy mégsem az, annak az az oka, hogy szünet nélkül kemény talpú cipőbe zárjuk. Ha ugyanezt a kezünkkel tennék, képtelenek lennénk olyan finom mozgásokra, mint az írás vagy a zongorázás. A lábunkkal is ez történik: az izmok megrövidülnek, az érzékelés romlik. Aki cipő nélkül jár, jobban figyel az altalajra, jobban észreveszi a különbségeket. Ha nem sima aszfalton járunk, az egyenetlen talaj afféle természetes talpmasszázst ad a reflexzónáknak, ami jótékony hatással van testre, szellemre és lélekre egyaránt. Javul a figyelmünk, az egyensúlyérzékünk, és a kedvünk is.
Játékos gyakorlatokat is beiktathatunk, például a lábunkkal mint fogásra alkalmas testrésszel kisebb tárgyakat, zsebkendőt, ágakat, de még köveket is megpróbálhatunk felemelni.
Kneipp-kúra hajnalban
Csodálatos élmény a hajnali harmattaposás, amely a lábat érő hidegingerek miatt a Kneipp-terápiának is része. A rendszeres harmatjárás megedzi a szervezetet, jót tesz a szívnek, megnyugtatja a lelket, és segít a hideg lábon.
Az ébresztőóránkat húzzuk fel jó koránra, /mert ki korán kel…/ a fű csak hajnalban harmatos, a levegő friss, és a madarak is akkor énekelnek a legszebben!
A többi már egyszerű: sétáljunk mezítláb a harmatos fűben. Utána alaposan töröljük meg a lábunkat és húzzunk rá meleg zoknit. A harmattaposást követő mozgás gondoskodik arról, hogy a lábunk kellemesen meleg maradjon.
Még egy jó tanács: a körömvágásnál érdemes óvatosnak lenni, ne ha hagyjuk a körömágynál kinőni a sarkakat, akkor nem nőnek be, és megússzuk a gyulladást is!
A netről ollóztam, alakítgattam.
|